Snížení DPH na pohonné hmoty zakazují pravidla Evropské unie.
Po SaS by daň z přidané hodnoty z benzinu a nafty snižovala i Jsme rodina. K nápadu se v Sobotních dialozích RTVS přihlásil ministr práce Milan Krajniak. Je přesvědčen, že bychom se na tom s Evropskou unií dohodli.
„Podle mě bychom měli snížit DPH na pohonné hmoty. To můžeme učinit pouze se souhlasem EU. Nyní je vhodná doba, abychom si vyptávali snížení DPH na pohonné hmoty, neboť to by pomohlo přímo domácnostem,” řekl Krajniak.
Pod vhodnou dobou myslel to, že Slovensko jako stát silně závislý na ruské ropě souhlasilo se zavedením embarga na její dovoz a kývlo i na kratší výjimku, jakou jsme původně žádali.
Nižší DPH na paliva navrhovala i SaS. Tyto úvahy však zastavil ministr financí Igor Matovič, který poukázal na to, že takový krok je v rozporu s pravidly Evropské unie. Nedávno to členským zemím připomněl ve svém dopise i eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni.
„Snížené sazby nelze uplatňovat na pohonné hmoty,“ napsal členským státům EU. Za porušení pravidel hrozí v krajním případě soudy a pokuty.
V Polsku se však rozhodli zariskovat a DPH snížily z 23 na 8 procent. Evropské orgány aktuálně diskutují s polskou vládou, což dále s tímto krokem.
Věří v dohodu
Ke stejné akci vyzývala i SaS a nově se přidává i Krajniak. Sulíkovci i Krajniak si myslí, že bychom dokázali vyjednat výjimku s Unií, ačkoli jde o porušení pravidel.
Tématem diskuse byl i předseda SaS Richard Sulík, kterého včera kritizovala Jsme rodina za pozici Slovenska při hlasování o embargu ruské ropy. Právě jeho resort ji připravoval a premiér Eduard Heger s ní poté šel jednat do Bruselu.
Krajniak potvrdil, že podle něj by se dalo vyjednat v tomto směru více. „Určitě se budu ptát na nejbližší vládě a koaliční radě, proč to dopadlo, jak to dopadlo,“ řekl šéf resortu práce. Na rozdíl od poslance OLaNO Györgya Gyimesiho však svého kolegu z vlády k odstoupení nevyzval.
Budoucí vláda?
Předseda Hlasu Peter Pellegrini zašel u tématu ještě dále. Podle něj není na vině Sulík, ale premiér Heger, který v Bruselu jednal. „Premiér Heger měl vytvořit alianci například s maďarským premiérem a vyjednat lepší podmínky,“ vzkázal Hegerovi lídr Hlasu.
Na závěr pořadu dvojice Krajniak-Pellegrini diskutovala o referendu na vyhlášení předčasných voleb a možném pádu vlády. Krajňák se ptal, jaké jsou alternativy, jestli je to Hlas, Směr a Republika, nebo Hlas, SaS a Progresivní Slovensko. Předseda Hlasu mu na to odpověděl, že jednou z alternativ je i vláda Hlasu, Jsme rodina a někoho třetího.
„Může být Hlas a Jsme rodina a plus někdo třetí do party. Můžeme být s vámi ve vládě. To není alternativa?” ptal se Pellegrini.
Krajniak konstatoval, že se do takové vlády nehrne, ale možnost nevyloučil: „Nechystám se. A zejména poté, co jste s Republikou a Směrem hlasovali proti prorodinnému balíčku.”
Pellegrini a šéf Jsme rodina Boris Kollár mají už od začátku volebního období dobré vztahy. Kollár jako jediný představitel nové koalice před dvěma lety veřejně poděkoval odcházející Pellegriniho vládě. Často se dvojice potýká iv televizních diskusích, kde jejich setkání nepřerůstají do osobních invektiv, ale umí v mnoha tématech najít společnou řeč.